Pandoras død
Information wants to be free... men det er desværre ikke alle, der har en interesse i, at information forbliver fri.
Nogle gange virker det som om, at det enorme rum af information som blev sluppet løs med internettets big bang i halvfemserne langsomt er ved at trække sig sammen igen. Eller rettere: det virker som om, at internettet er en åndende organisme, som nogle gange udvider sig og andre gange trækker sig sammen som en følge af udefrakommende begrænsninger og restriktioner.
I internettets tidlige år kunne man bestille varer fra hele verden uden at toldvæsenet havde regnet ud hvad der foregik. I dag kan man ikke bestille noget uden for Fort Europa uden at pakkerne bliver endevendt og langtidsarkiveret på en eller anden kafkask hylde hos toldvæsenet.
I internettets tidlige år kunne man også hente musik via musikdelingstjenester uden, at folk fra Antipiratgruppen kiggede med på, hvad der foregik på ens harddisk og efterfølgende sendte sagsanlæg, trusselbreve og eksorbitante regninger.
Og så sent som i går kunne man lytte til personaliseret musik på den amerikanske radiostation Pandora - også selv om man ikke boede i USA. Eller rettere: Man kunne lytte med, hvis man kunne finde ud af at oplyse et amerikansk postnummer.
I dag er det så slut med at lytte til Pandora.
Internettet har endnu engang åndet ud og trukket sig sammen, som det fremgår af følgende mail fra Pandoras stifter, Tim Westergren:
Dear Pandora listener,
Today we have some extremely disappointing news to share with you. Due to international licensing constraints, we are deeply, deeply sorry to say that we must begin proactively preventing access to Pandora's streaming service for most countries outside of the U.S.
It is difficult to convey just how disappointing this is for us. Our vision remains to eventually make Pandora a truly global service, but for the time being, we can no longer continue as we have been. As a small company, the best chance we have of realizing our dream of Pandora all around the world is to grow as the licensing landscape allows.
Suk!!!!!!
Vi er mange der kommer til at savne Pandora :-(


2 Comments:
Hoert. Fik selv mailen i dag :/
Mon ikke der kommer et nyt åndedrag, når særligt musikindustrien indser, at det ikke er muligt at håndhæve rettigheder på traditionel vis med en distributions/markedsføringskanal som nettet.
Som du selv tidligere har været inde på, er nettet netop blevet sig selv, nemlig et dialogisk kommunikationsværktøj, og ikke en samling elektroniske brochurer. Nu kræver det bare, at udbyderne af produkter og ydelser også accepterer denne udvikling.
Musikindustrien har siden midt-halvfemserne, som du også omtaler, været prøvesten for nettets nyskabelser.
Det giver for mig at se mening, at man i nær fremtid ser selve musikken som en form for markedsføringsmæssigt blikfang i en langt bredere produktportefølje, med koncerter, tøjmærker, duftserier, accesories osv. som produkter der genererer det egentlige revenue.
Disse ting er det muligt at kontrollere rettighederne på fordi de simpelthen er fysiske genstande.
Når det sker, og musikindustrien bliver parate til noget i den retning, er jeg sikker på at tjenester som pandora dukker op igen - hvis ikke direkte finansieret af musikindustrien, så i hvertfald sanktioneret af dem.
Post a Comment
Links to this post:
Create a Link
<< Home