Tuesday, September 11, 2007

Hello Group søger studentermedhjælper

Hello Group søger efter en studentermedhjælper til vores new media afdeling, ca. 15-20 timer om ugen.

Vi forventer du er i gang med en relevant uddannelse, og at du har interesse og erfaringer inden for kommunikation på nettet, informationsarkitektur og usability. Desuden forventer vi at du er omhyggelig og kan arbejde selvstændigt. Gode engelskkundskaber er påkrævet, da en stor del af vores kunder er i udlandet.

Opgaverne vil blandt andet være at hjælpe med at planlægge og gennemføre analyser, lave research, lave grundlæggende informationsarkitektur og hjælpe med praktisk arbejde.

Vi søger folk, som har en grundlæggende forståelse for internettet som et redskab til kommunikation og til at drive forretning. Vi forventer ikke nødvendigvis stor teknisk ekspertise, men vi forventer, at du er en hyppig bruger af internettet, og at du kender forskellen på Myspace og Facebook eller podcasting og blogging.

Er du interesseret i stillingen, så send en kort ansøgning samt cv med relevante studie - og erhvervserfaringer til migpeter.svarre@hellogroup.com

Hello Group er Danmarks hurtigst voksende reklame – og webbureau med 55 medarbejdere. Vores kunder tæller Saxo Bank, Novo Nordisk, Novo Nordisk, FL Schmidt, Sonofon, SydEnergi, Zyb.com og

Zecco.com. Hello Group har til huse i Fredericiagade, lige i centrum af København. Læs mere om Hello Group på www.hellogroup.com

3 Comments:

At Tuesday, 11 September, 2007, Blogger Anne said...

This post has been removed by the author.

 
At Tuesday, 11 September, 2007, Anonymous Anne Hodal said...

Prøv at søge her: http://www.itu.dk/studiejob/

Mvh Anne Hodal

 
At Tuesday, 11 September, 2007, Blogger Peter Svarre said...

Hej Anne,

Vi har naturligvis allerede opslaget liggende der ;-)

 

Post a Comment

Links to this post:

Create a Link

<< Home